A halfarkasok közül eddig én az ékfarkú halfarkast (Stercorarius parasiticus) láttam idehaza, a Balatonnál, valamint külföldön a nagy halfarkast (Stercorarius skua) 1997-ben Marokkóban Ceuta településnél a tengernél egy úgynevezett „seawatching” alkalmával. 2020-ban már előkerült itthon a szélesfarkú halfarkas (Stercorarius pomarinus) is a Tisza-tónál. A negyedik fajuknak a nyílfarkú halfarkasról (Stercorarius longicaudus) pedig 2019-ben volt legutóbb adatuk a Hortobágyon.
Ha meg szeretnénk pillantani, nyár végén és ősz elején érdemes nagyobb álló és folyóvizeinknél várakozni, és nagy nagyítású teleszkóppal keresni a fajt, mindig a belső, legtávolabbi részeken. Ha egy világos színezetű sirályt egy nagyobb testű sötét színű madár űz, minden bizonnyal egy halfarkassal hozott össze minket a madarászszerencse.
Én magam a Balatonhoz közel élek, igaz leggyakrabban a téli időszakban látogatom a tavat, ekkor északról hazánkba látogató tengeri récéket, búvárokat, bukókat nézegetek egy szélvédett helyről. Visszatérve a halfarkasokra, nálunk a nagy halfarkas a legritkábban előforduló faj. Felvételünkön a balatoni ékfarkú halfarkas látható. A fő tápláléka halakból áll, amelyeket más madaraktól a levegőben rabol el, taktikája, hogy addig zaklatja a kiszemelt áldozatát, míg az el nem ejti prédáját, majd a talajra vagy vízbe esés előtt elkapja. Dögöt és madárfiókákat is fogyaszt.
Úgynevezett cirkumpoláris faj, Eurázsia és Észak-Amerika boreális és arktikus vidékeinek a lakója. Vonuló madár, egy költési szezonban hatalmas távolságokat tesz meg, ugyanis az észak-atlanti állomány nagy része Argentína partjai előtt Patagónia-küszöbön telel. Teleléskor jelentős tömegek keresik fel Namíbia és Dél-Afrika partjainál a Benguela-áramlást amely bő táplálékot nyújt részükre. A pacifikus állomány pedig Ausztrália körüli vizeken, valamint Dél-Amerika nyugati partvidékén a hideg Humboldt-áramláson telel. Fészekalja általában két tojásból áll, igen szép barna alapon sötéten foltozott.
Magyarországon védett faj, természetvédelmi eszmei értéke 25 000 forint.
…read more
Source:: National Geographich