Felmérték da Vinci rajzainak mikrobiomját

 

Osztrák és olasz szakértők Leonardo Da Vinci hét rajzának mikrobiomját elemezték – számol be az EurekAlert. Guadalupe Piñar, a Bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyetemének munkatársa és a csapat vezetője szerint már korábban bebizonyosodott, hogy a műalkotások molekuláris vizsgálata izgalmas módszer. A kutató kollégáival 2019-ben mutatta be három szobor elemzésének eredményeit.

A csapat ezúttal da Vinci rajzain mérte fel a mikrobák összességét. A tanulmány alapján az alkotásokon a gombák helyett a baktériumok dominálnak, ami meglepő, hiszen eddig azt hitték, hogy a papír alapú műveken a gombák nagyobb arányban találhatóak meg. A rajzokon a baktérium egy része emberektől származik, ezek a mikroorganizmusok a művek kezelése, pakolgatása során rakódhattak le. A többi baktérium rovarokhoz köthető, ezek nagyon hosszú idő alatt, legyek és ürülékük révén kerülhettek a papírra. A gomba- és a baktériumközösségek esetében összefüggés figyelhető meg a rajzok földrajzi helyével.

A szakértők emberi DNS-t is találtak a rajzokon. Nem valószínű, hogy ez magától da Vincitől származik, a logikus magyarázat az, hogy a genetikai nyomok a restaurátoroké.

Összességében megállapítható, hogy az alkotások tárolási helye, a rovarok, illetve az emberek mind hatottak a rajzok mikrobiomjára. Azt lehetetlen megállapítani, hogy a mikroorganizmusok a mester korából származnak-e, a vizsgálat azonban így is jól bizonyítja, hogy milyen hatékonyan is használható a Nanopore nevű új szekvenálási technológia. Piñar szerint a módszer alkalmas arra, hogy bioarchiválják a különböző objektumokat.

…read more

Source:: National Geographich

      

(Visited 1 times, 1 visits today)