Igen termetes krokodil élt Ausztráliában pár millió éve

 

A Paludirex vincenti nevet kapott állat koponyacsontjait még az 1980-as években találták meg, a nevének első része a „mocsárkirály”, a másodikat pedig Geoff Vincent, az állat maradványait Chinchilla városka közelében megtaláló kutató után kapta.

A Paludirex vincenti koponyamaradványai
Forrás: PeerJ

 

A Queenslandi Egyetem doktorandusza, Jorgo Ristevski beszélt a felfedezésről, a fiatal szakember doktori kutatása során a kontinens ősi krokodiljait vizsgálta. A most azonosított krokodil legalább 5 méteres termetére a 65 centis koponyájából következtettek a kutatók, ma az indo-pacifikus régióban a bordás krokodil (Crocodylus porosus) nevű faj nő csak meg ilyen nagyra. Azonban a néhány milló éve élt állat állkapcsa szélesebb, erőteljesebb „úgy nézhetett ki, mint egy szteroidokon élő bordás krokodil” – mondta Ristevski. A koponyát hosszú évekig a Queenslandi Múzeum kiállításán lehetett látni, majd innen Chinchilla város múzeumába került 2011-ben.

A felfedező Geoff Vincent a maradványokkal
Forrás: The University of Queensland / Ralph Molnar

 

A Paludirex azon kevés ragadozók közé tartozott, amely képes volt a korabeli, óriás erszényesekre vadászni. „ Az ausztrál megafauna igen fontos elemei voltak a krokodilok, csontmaradványaik egészen közönségesek a kelet-ausztrál régió vízgyűjtőiben. Akkoriban igen veszélyesek lehettek a Darling Downs (Queensland egyik része) vizei a Paludirex vincenti miatt.” A maradványokat először egy itt élt másik krokodilfaj, a Pallimnarchus pollens egyedének vélték, azonban az e fajba sorolt számtalan csonttöredék önmagában is kérdéseket vetett fel arról, hogy egy fajról van-e szó. A 20. században számos kövületet e fajnévvel illettek, a kutatók pedig szerettek volna rendet tenni e maradványok közt. Ehhez szükség lett volna arra az eredeti példányra, melynek alapján a fajt leírták, ám úgy tűnik, az évek alatt ennek nyoma veszett, a róla fennmaradt fotók pedig nem nyújtottak megkülönböztetésre alkalmas bélyegeket. Ennek okán a Pallimnarchus pollens nevet sem lehetett érvényes fajnévnek tekinteni a továbbiakban.

Egy fotó a Pallimnarchus pollens állkapcsáról – ez a lelet eltűnt, a fotó alapján pedig nem lehet azonosítási jegyeket feltárni.
Forrás: The University of Queensland

Itt került a képbe a Geoff Vincent által felfedezett koponyamaradvány: „Mivel összehasonlítások híján nem tudtuk az állatot a Pallimnarchus pollens fajba sorolni , és mert olyannyira különbözött minden más ismert krokodiltól, ezért új fajba kellett sorolnunk és új nevet kellett adnunk neki.”

Összehasonlító ábra a Paludirex vincenti és egy ember termetéről
Forrás: The University of Queensland

 

Ristevski témavezető tanára, dr. Steve Salisbury elmondta, hogy számos történelem előtti krokodilfaj élt Ausztráliában. A Crocodylus nembe tartozók is az elmúlt évmilliókban jelentek itt meg, az azonban nem világos, hogy a Paludirex azért halt-e ki, mert ezekkel az újabb fajokkal versengett. „Az is elképzelhető, hogy az egyre szárazabbá váló klíma, és az emiatt zsugorodó vizes élőhelyek jelentették a Paludirex végzetét. Jelenleg mindkét lehetőséget számításba vesszük.”

A hatalmas krokodilfaj mellett egy törékenyebb termetűt is azonosítottak, ez a Paludirex gracilis nevet kapta. A felfedezésekről a PeerJ tudományos folyóiratban számoltak be a kutatók.

…read more

Source:: National Geographich

      

(Visited 1 times, 1 visits today)

Check Out a Gyermekekért program - Hotel Azúr Siófok

Az SOS Gyermekfalvak és a Hotel Azúr közös programja, melynek keretében Vendégeink segítségével 2.180.000 Ft-ot sikerült összegyűjteni. Így közösen varázsolhatjuk szebbé a gyermekek karácsonyát.

BÚÉK 2021! - Boldog Új Évet Kívánunk!