A Paludirex vincenti nevet kapott állat koponyacsontjait még az 1980-as években találták meg, a nevének első része a „mocsárkirály”, a másodikat pedig Geoff Vincent, az állat maradványait Chinchilla városka közelében megtaláló kutató után kapta.
A Queenslandi Egyetem doktorandusza, Jorgo Ristevski beszélt a felfedezésről, a fiatal szakember doktori kutatása során a kontinens ősi krokodiljait vizsgálta. A most azonosított krokodil legalább 5 méteres termetére a 65 centis koponyájából következtettek a kutatók, ma az indo-pacifikus régióban a bordás krokodil (Crocodylus porosus) nevű faj nő csak meg ilyen nagyra. Azonban a néhány milló éve élt állat állkapcsa szélesebb, erőteljesebb „úgy nézhetett ki, mint egy szteroidokon élő bordás krokodil” – mondta Ristevski. A koponyát hosszú évekig a Queenslandi Múzeum kiállításán lehetett látni, majd innen Chinchilla város múzeumába került 2011-ben.
A Paludirex azon kevés ragadozók közé tartozott, amely képes volt a korabeli, óriás erszényesekre vadászni. „ Az ausztrál megafauna igen fontos elemei voltak a krokodilok, csontmaradványaik egészen közönségesek a kelet-ausztrál régió vízgyűjtőiben. Akkoriban igen veszélyesek lehettek a Darling Downs (Queensland egyik része) vizei a Paludirex vincenti miatt.” A maradványokat először egy itt élt másik krokodilfaj, a Pallimnarchus pollens egyedének vélték, azonban az e fajba sorolt számtalan csonttöredék önmagában is kérdéseket vetett fel arról, hogy egy fajról van-e szó. A 20. században számos kövületet e fajnévvel illettek, a kutatók pedig szerettek volna rendet tenni e maradványok közt. Ehhez szükség lett volna arra az eredeti példányra, melynek alapján a fajt leírták, ám úgy tűnik, az évek alatt ennek nyoma veszett, a róla fennmaradt fotók pedig nem nyújtottak megkülönböztetésre alkalmas bélyegeket. Ennek okán a Pallimnarchus pollens nevet sem lehetett érvényes fajnévnek tekinteni a továbbiakban.
Itt került a képbe a Geoff Vincent által felfedezett koponyamaradvány: „Mivel összehasonlítások híján nem tudtuk az állatot a Pallimnarchus pollens fajba sorolni , és mert olyannyira különbözött minden más ismert krokodiltól, ezért új fajba kellett sorolnunk és új nevet kellett adnunk neki.”
Ristevski témavezető tanára, dr. Steve Salisbury elmondta, hogy számos történelem előtti krokodilfaj élt Ausztráliában. A Crocodylus nembe tartozók is az elmúlt évmilliókban jelentek itt meg, az azonban nem világos, hogy a Paludirex azért halt-e ki, mert ezekkel az újabb fajokkal versengett. „Az is elképzelhető, hogy az egyre szárazabbá váló klíma, és az emiatt zsugorodó vizes élőhelyek jelentették a Paludirex végzetét. Jelenleg mindkét lehetőséget számításba vesszük.”
A hatalmas krokodilfaj mellett egy törékenyebb termetűt is azonosítottak, ez a Paludirex gracilis nevet kapta. A felfedezésekről a PeerJ tudományos folyóiratban számoltak be a kutatók.
…read more
Source:: National Geographich
Check Out a Gyermekekért program - Hotel Azúr Siófok
Az SOS Gyermekfalvak és a Hotel Azúr közös programja, melynek keretében Vendégeink segítségével 2.180.000 Ft-ot sikerült összegyűjteni. Így közösen varázsolhatjuk szebbé a gyermekek karácsonyát.
BÚÉK 2021! - Boldog Új Évet Kívánunk!