Srí Lankán üzemanyag-, élelmiszer- és gyógyszerhiány van. Emellett hónapok óta brutális infláció és hónapok óta mindennaposak a tüntetések: az utcára vonulók tehetetlen dühükben az elnök és a miniszterelnök házát is megrohamozták. Az új miniszterelnök huszadikai hatalomra jutása – és a hatóságok erőszakos fellépése – óta egyre kevesebb a tüntetés.
Vagyis válság van, hetven éve a legdurvább.
Arról, hogy Srí Lanka miért nem egyedi eset, hanem inkább egy, a világgazdaságot érintő három válságból – azaz a klímaválságból, az orosz-ukrán háborúból és a koronavírus miatti lezárásokból – következő tendencia, miszerint a fejlődő országok a fejlett országok közös segítsége nélkül könnyen államcsőd közelébe kerülhetnek, már korábban írtunk.
Most nézzük meg mi az, ami a globális körülményeken kívül Srí Lankát válságba döntötte:
-
Elsőnek nem ártott volna egy kis demokrácia, mivel eddig Srí Lanka politikai élete inkább hasonlított családregényre, mint független intézmények demokratikus együttműködésére,
-
ebből pedig az következik, hogy a meghozott törvények, döntések mögött inkább politikai motiváció rejlett, mint bármi más:
-
egy autoriter államban nincs senki, aki érdemben kritizálhatná az indokolatlan – kínai kölcsönből is pénzelt – beruházásokat, a szakértelem teljes hiányát tükröző átalakításokat a mezőgazdaságban,
-
és végül, de nem utolsósorban az elhibázott fiskális és monetáris politikát.
Elvarázsolt dollár
…read more
Source:: 444.hu
Dancing with the Stars első élő show szeptember 25-én!